Anti-SEO Denemeleri

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO, uzun süreli çalışmalar sonrasında görünürlüğü artırmak amacıyla dijital pazarlama uzmanları tarafından büyük çaba sarf ederek başarılmaktadır. Bu işler için çok sayıda pahalı hizmet ve araç kullanılmaktadır. WooCommerce ile içerik üreten ve e-ticaret yapmak isteyen web sitesi sahipleri, CMS içerik yönetim sistemlerini ve SEO konusunda başarılı olan Wordpress gibi eklentileri kullanıyor. SEO başarısına sahip birçok CMS ve eklenti vardır.

Google, algoritmaları yıllar içinde onlarca kez değiştirerek daha iyi sonuçlar göstermek için güncelleme yapar. Yanlış konfigürasyonlar, agresif çalışmalar ve hatta masum yollarla yeni bir algoritma ile önden çıkma veya arka sayfalara doğru gerilemek mümkündür. Bu nedenle SEO, web sitesinin sürekli takip edilmesi ve bakılması gereken yaşayan bir organizmasıdır.

Google algoritma güncellemesinden kaynaklanan bir gerileme, doğru bir takip ile uzman bir kişi tarafından önlenebilir. Ancak, Anti-SEO durumunda, web siteniz rakipler veya kötü niyetli kişiler tarafından hedeflendiğinde ne yapılabilir?

Anti SEO Teknikleri

Anti-SEO için birçok yöntem vardır. En bilinen ve etkili yöntemlerle deneysel bir çalışma yapılmıştır. 3 kelime ile başarılı bir SEO çalışması yapılmış ve ilk sayfa sonuçlarında 5 ile 9 arasında organik olarak sıralama alan sitemiz anti-SEO ile 18 gün sonra 20. sayfalara geri dönmüştür.

Bot Atack

İlk saldırı, sitede sadece 1 saniye duracak şekilde yapılandırılmış botların günün belirli saatlerinde siteye gönderilmesiyle başlatılır. Bu sürecin bir sonucu olarak sitenin görünüm oranı düşmeye başlar.

Sahte E-posta

Bir alan alanında istenmeyen postaları önlemek için DMARC, SPF DNS ve TXT kayıtları yoksa ve bu etki alanıyla birinin gelen kutusuna e-posta gönderebiliyorsanız, Gmail, Hotmail gibi posta hizmetlerine spam e-postalar göndererek saldırı başlatılabilir. Bu işlemin bir sonucu olarak alan adı ve IP Kara Listeye eklenir ve arama motorları için itibar kaybettirir.

Hack Link

Bu saldırı, sitenin kategorisi analiz edilerek ve karşı /zıt kategoriye sahip web sitelerinden backlink alınarak yapılır. Bu sürecin bir sonucu olarak, mağdur Google’da ve diğer arama motorlarında itibar kaybeder.

Adult Site Backlink

Sadece yetişkinlere uygun web siteleri SEO için tam bir baş belasıdır. Bu saldırı yönteminde, birçok adult siteden geri bağlantı yapmak için çeşitli araçlar vardır. Forumlar, video yorumları, geri bildirimler ve kullanıcı günlükleri hedeflenir. Yetişkin sitelerinin yoğun trafiği nedeniyle, bu işlem çok hızlı bir geri bağlantı ile sonuçlanır ve hızlı sonuç alınır.

Sahte/Spam Trafik

Bu saldırı, sahte trafik gönderilir. (Örneğin: xyz.com/bank-phishing, en zararlı ref bağlantılarından biridir) Bunun neticesinde sitede analiz araçları kullanılırsa ciddi bir zarar da alır.

Kötü Referanslı Web Sitesinden Trafik

Referansı kötü, virüslü web sitelerinden veya Google Güvenli Tarama tarafından kara listeye alınmış sitelerden bağlantı verilir veya yönlendirme yapılır. Diğer bir yöntem ise, web sitesinden kötü amaçlı yazılım bulaştırma denemesi ve bu siteden geri bağlantısı tanımlanması, ardından bağlantının yeniden yönlendirilmesidir.

Yukarıda anlatılanların haricinde daha birçok Anti-SEO uygulaması vardır. İnternetteki başarısı artan her web sitesi bu yöntemlerden bazılarına mutlaka maruz kalır. Bir başka forum konusunda Anti-SEO’ya maruz kalmamak ve kalınırsa ne gibi önlemler alınacağından bahsedeceğiz.