Gandalf Özel

Gandalf’a özel bir paylaşım yapmak istedim. Ya da, Ian McKellen diyelim. Gandalf kimdir? ve Gandalf’ın en güzel fotoğraf ve çizimleri.

"Uzun, sivri uçlu mavi bir şapka, uzun gri bir pelerin ve gümüş bir fular takıyordu. Uzun beyaz bir sakalı ve şapkasının kenarından dışarı çıkmış gür kaşları vardı. "

Gandalf, Orta Dünya’daki en bilge ve en bilgili varlıklardan biridir ve Galadriel’in Beyaz Konsey’e liderlik etmede Saruman’dan daha değerli olduğuna inanır. Orta Dünya’da kullanılan birçok dil ve yazı sisteminin yanı sıra, birçok halkının tarihi ve gelenekleri hakkında kapsamlı bilgiye sahiptir. Kendisini Hobbit geleneklerinin en büyük bilgini olarak görüyor. Uzun yolculukları, birçok nüfuzlu ve güçlü kişiyle tanışmasına ve onlarla kalıcı bağlar kurmasına izin verdi. Hobbitler onu usta bir havai fişek ustası olarak tanır.

Bununla birlikte, Shire’ın dışında, Gri Gandalf, Orta Dünya’yı dolaşan en güçlü ve en bilge varlıklardan biri olarak kabul edilir, ancak Saruman ve Sauron ile doğrudan yüzleşmek konusunda temkinli olmasına rağmen, ikincisi de yeniden doğduktan sonra ve Tek Yüzüğün etkisi. Lideri Aragorn’a göre, Yüzük Kardeşliğinin en güçlü üyesi olduğu gibi, ansiklopedik bilgisi sayesinde küçük bir oranda değil. Engin zekası, başkalarının düşüncelerini doğru bir şekilde tahmin etmesini sağlar ve onu belki de Sauron’un yenilgisinin en önde gelen mimarı yapar. Morgul kılıcının Frodo üzerindeki kalıcı etkilerini neredeyse şeffaf hale geldiğini algıladığında olduğu gibi, yalnızca karanlığın içini değil, aynı zamanda hayaletlerin boyutunu da görebilen son derece keskin gözlere sahip olduğu sık sık belirtilir.

Elfin kılıcı ile donanmış Gandalf, Kardeşlik’teki diğer kılıççılar kadar yiğit bir dövüşçüdür, savaşırken veya binerken yaşlı görünümünden hiçbir şekilde engellenmez. Büyüsüyle daha da zorlu hale gelir. Gri Gandalf, Elrond’un sel büyüsünü geliştirmek, suya dört nala koşan şövalyeler görünümü vermek ve kapıları mühürlemek veya açmak gibi her duruma uygun bir dizi büyünün komutasına sahiptir, ancak bunu yapamadığı unutulmamalıdır. Şifreyi hatırlamadan önce Durin Kapılarını açın. Durin’in Felaketinin karşı büyüsü ile onu neredeyse alt ettiğini ve onu, kapının ötesindeki odanın tavanının çökmesine neden olan bir patlamayla sonuçlanan bir Emir kelimesine güvenmeye zorladığını belirtti.

Gandalf kendini “Gizli Ateşin Hizmetkarı” olarak tanımladı, Anor’un alevinin koruyucusu. "Tesadüfen, büyülerinin çoğu ışık ve ateşe dayanıyor. Asasının bir dokunuşuyla ıslak odunlardan bir ibneyi basitçe yakabiliyordu ki bunu izleyenlerin tanıyacağı kadar ayırt edici buluyordu. Moria’da gösterildiği gibi, asasının ucunun karanlıkta görmek ve istediği zaman parlaklığı artırmak için parlak beyaz ışıkla parlamasına neden olabilir. Daha sonra bu ışığı bir ışına odaklama yeteneğini gösterir. Bir kurt sürüsü ile savaşırken, tek bir yanan dal ile bir tepedeki tüm ağaç tepelerini ateşe verdi ve hava o kadar ısındı ki, uçuşun ortasında bir ok yanmaya başladı. Durin’in Yıkımının ayakları altındaki köprünün parçalanmasına neden olan beyaz alevler. Sergilediği benzer büyüler şunlardır:

• Isıtma ateşi

• Kıvılcımları değiştirmek

• Büyük duman sütunları oluşturmak

Beyaz Gandalf bu aynı güçleri sergiliyor, ancak daha gelişmiş. Yeni formunda Aragorn, Gimli ve Legolas ile ilk tanıştığı zaman, çevikliği ve büyüsü ile onları şok etti ve çabucak alt etti: biri kılıcını alevler içine alarak, diğeri baltayı çekerek eski ikisini zahmetsizce etkisiz hale getirdi. elinden asasını salladı ve Elf’in okunu yakıp, elf onu serbest bıraktığında yok oldu.

Kısa bir süre sonra, Frodo’nun yerini bulmasını engellemek için yakın zamanda Sauron’un gözüyle savaştığını ve başarılı olmasına rağmen yüzleşmenin onu boşa harcadığını söyledi. Ayrıca atlarla iletişim kurma yeteneğini de sergiledi ve zihniyle Shadowfax’a ulaşmayı başardı.

Sonunda, Saruman’ın asasını da paramparça etti ve onun ilahi gücünü elinden aldı.


Kısıtlanmamış formu Olorin olarak, önceki tüm güçlerini büyük ölçüde artırdı ve şekil değiştirme yeteneği vardı. Bununla birlikte, Ainur’un dünyaya inerken güçlerinin kısıtlandığı söylendiğinden, bu formun bile kısıtlamaları var gibi görünüyor.