PHP Nedir?

PHP, özellikle web geliştirmeye uygun genel amaçlı bir betik dilidir. İlk olarak 1994 yılında Danimarka-Kanadalı programcı Rasmus Lerdorf tarafından oluşturuldu. PHP referans uygulaması şimdi The PHP Group tarafından üretiliyor. PHP başlangıçta Personal Home Page anlamına geliyordu, ancak şimdi özyinelemeli PHP: Hypertext Preprocessor anlamına geliyor.

PHP kodu genellikle bir web sunucusunda bir modül, bir arka plan programı veya bir Ortak Ağ Geçidi Arayüzünde (CGI) çalıştırılabilir olarak uygulanan bir PHP yorumlayıcısı tarafından işlenir. Bir web sunucusunda yorumlanan ve yürütülen PHP kodunun sonucu - üretilen HTML veya ikili görüntü verileri gibi herhangi bir veri türü olabilir. HTTP yanıtının tamamını veya bir kısmını oluşturur. Bu yanıtın oluşturulmasını düzenlemek veya kolaylaştırmak için kullanılabilen çeşitli web şablonu sistemleri, web içeriği yönetim sistemleri ve web çerçeveleri mevcuttur.

Ayrıca PHP, bağımsız grafik uygulamaları ve robotik drone kontrolü gibi web bağlamı dışındaki birçok programlama görevi için kullanılabilir. PHP kodu, komut satırı arabirimi (CLI) aracılığıyla da yorumlanabilir ve çalıştırılabilir. Zend Engine tarafından desteklenen standart PHP yorumlayıcısı, PHP Lisansı altında yayınlanan ücretsiz bir yazılımdır.

PHP geniş çapta taşınmıştır ve hemen hemen her işletim sistemi ve platformdaki çoğu web sunucusunda ücretsiz olarak kurulabilir. PHP dili, 2014 yılına kadar yazılı bir resmi spesifikasyon veya standart olmadan gelişti ve orijinal uygulama diğer uygulamaların takip etmeyi amaçladığı fiili standart olarak hareket etti. 2014’ten beri, resmi bir PHP spesifikasyonu oluşturma çalışmaları devam ediyor. Eylül 2020’ye kadar PHP kullanan her üç web sitesinden ikisi desteği sonlandırılmış PHP sürümlerini kullanmaktadır ve tüm PHP web sitelerinin neredeyse yarısı, Debian’ın bile desteklemediği sürüm 5.6 veya daha eski sürümünü kullanmaktadır. Desteklenen en popüler PHP sürümü olan PHP sürüm 7.2, 2020 sonlarında güvenlik güncellemelerini almayı durdurdu ve bu nedenle PHP web siteleri sürüm 7.3’e (veya daha üstü) yükseltilmesi gerekecektir.