SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motorlarından bir web sitesine veya bir web sayfasına gelen ziyaretçi trafiğinin kalitesini ve miktarını iyileştirme sürecidir. SEO, doğrudan trafik veya ücretli trafik yerine ücretsiz trafiği (“doğal” veya “organik” sonuçlar olarak bilinir) hedefler.

Ücretsiz trafik, görsel arama, video arama, akademik arama, haber arama ve sektöre özel dikey arama motorları dahil olmak üzere farklı türden aramalardan kaynaklanabilir. SEO, bir İnternet pazarlama stratejisi olarak, arama motorlarının nasıl çalıştığını, arama motoru davranışını belirleyen bilgisayar programlı algoritmaları, insanların neyi aradıklarını, arama motorlarına yazılan gerçek arama terimlerini veya anahtar kelimeleri ve hangi arama motorlarının hedef kitlesi tarafından tercih edildiğini dikkate alır.

SEO, web sitelerinin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha üst sıralarda yer alması, arama motorundan daha fazla ziyaretçi çekmesi için yapılır. Bu ziyaretçiler daha sonra potansiyel olarak müşteriye dönüştürülebilir.