Tek Sayfalı Uygulamalar İçin Google İpuçları

Google, web yöneticileri için “Lightning Talk” adlı yeni bir video yayınladı. İçinde, arama uzmanı Martin Splitt , Tek Sayfa Uygulaması (SPA ) ile çalışırken optimize edicilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini açıkladı ve tek sayfalı uygulamaların nasıl aranabilir hale getirileceğine dair ipuçları paylaştı.

Normal HTML web siteleri ile tek sayfalı uygulamalar arasındaki temel fark, JavaScript’e bağımlılıklarıdır.

Tek sayfalı uygulamalarda JavaScript, HTML oluşturmak için kullanılır. Kullanıcılar uygulamanın bir bölümünden diğerine geçerken yeni içerik indirmeleri de gerekir. Bu tür sayfalara “görünümler” denir.

Tek Sayfalı Uygulamalar için JS kullanmak, tarayıcıların tam bir yeniden yükleme yapmadan görünümleri yüklemesine olanak tanır.

JavaScript ayrıca çeşitli tasarım öğelerinde kullanılır.

Normal HTML’den farklı olarak, arama robotlarının JavaScript’i taraması ve dizine eklemesi daha zordur.

Uygulamanın iyi bir şekilde taranması ve dizine eklenmesi için Google birkaç öneride bulundu:

  • Sorun: Ana içerik görüntülenmiyor.

Çözüm: Tüm kod geçişlerinin kapsandığından emin olun . Örneğin Googlebot, bir kullanıcının coğrafi konumu için istekleri reddeder. Kodun çalıştığından ve arama motorları tarafından desteklenen özellikleri içerdiğinden emin olmak önemlidir. Kodun ayrıca, tek tek komutlar yürütülemediğinde uygulamanın ne yapması gerektiğini belirtmesi gerekir.

  • Sorun: Görünümler arasında gezinirken url değişmiyor.

Çözüm: Geçmiş API’sini kullanın ve bağlantı işaretlemesini href öznitelikleriyle düzeltin.

Googlebot sayfaları bulmak için URL’leri kullandığından, URL tüm görünümlerde aynıysa, tarayıcı yalnızca bir ana sayfa görür. Bunu düzeltmek için, Geçmiş API’sini ve href özniteliklerine sahip bağlantılar için doğru biçimlendirmeyi kullanabilirsiniz.

  • Sorun: Tüm görünümler aynı başlık ve meta açıklamaya sahip.

Çözüm: Her görünüm için başlıkları ve açıklamaları optimize edin . Belirli bir ürünü bulabilmek için farklı olmaları gerekir. JS’de uygun değişiklikleri yapın. Bu, arama sonuçlarınızı büyük ölçüde iyileştirecektir.

  • Bir hata durumunda davranış senaryolarını yazın . Örneğin, URL geçersizse. Sunucuyu, belirli bir URL olması durumunda bir hata kodu döndürecek şekilde yapılandırmanız gerekir. Sonuç olarak, tarayıcılar ve Googlebot bu sayfanın amacının başka bir URL’ye yeniden yönlendirme olduğunu ve URL’nin kendisinin bir hata olmadığını belirten bir mesaj alır.