Wordpress Nedir?

WordPress (WP, WordPress.org), PHP ile yazılmış ve bir MySQL veya MariaDB veritabanı ile eşleştirilmiş ücretsiz ve açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Özellikler arasında bir eklenti mimarisi ve WordPress’te Temalar olarak adlandırılan bir şablon sistemi bulunur. WordPress başlangıçta bir blog yayınlama sistemi olarak oluşturuldu, ancak daha geleneksel posta listeleri ve forumlar, medya galerileri, üyelik siteleri, öğrenim yönetim sistemleri (LMS) ve çevrimiçi mağazalar dahil olmak üzere diğer web içeriği türlerini desteklemek için gelişti.

WordPress, Nisan 2019 itibarıyla en iyi 10 milyon web sitesinin% 33,6’sı,yani 60 milyondan fazla web sitesi tarafından kullanılmaktadır. WordPress, kullanımdaki en popüler içerik yönetim sistemi çözümlerinden biridir. WordPress, kurucuları Amerikalı geliştirici Matt Mullenweg ve İngiliz geliştirici Mike Little tarafından 27 Mayıs 2003’te b2 / cafelog’un bir sürümü olarak piyasaya sürüldü. Yazılım GPLv2 (veya üzeri) lisansı altında yayınlanmıştır. WordPress’in çalışması için, WordPress.com gibi bir internet barındırma hizmetinin bir parçası olan veya kendi başına bir ağ barındırıcısı olarak web sunucusuna yüklenmesi gerekir.